ZE ZRÁDNÉ RALLY MONTE CARLO VEZEME 138 BODŮ, A POSOUVÁME SE NA PÁTOU PŘÍČKU

0
938
David Sovják

Mnoho odstoupení, ale zároveň spousta bodů do týmové klasifikace. Taková byla uplynulá Rally Monte Carlo, čtvrtá soutěž šampionátu RBR-CUP. Pro náš tým bylo obávané Monte nejúspěšnějším podnikem dosavadního průběhu sezony, odvezli jsme si z něj krásných 138 bodů a posunuli se v žebříčku týmů mezi nejlepších pětku. Pojďme se podívat, jak se našim borcům dařilo.

Kategorie RC1

V královské kategorii RC1 si nominaci vybojovali nováček v RBR-CUPu Petr Kašpárek, a stálice našeho týmu David Sovják. Petr zvolil zpočátku opatrné tempo, v průběhu soutěže ale zrychloval, a do cíle dovezl svůj Yaris WRC na skvělém sedmém místě. Naopak David, jak jej známe, se už od začátku projevoval dravou jízdou a i mezi velkou konkurencí se držel v popředí hodnocení RC1. Na noční sedmé RZ, kde byla opravdu velká tma, ale poškodil na své Fiestě WRC diferenciál, což vyústilo v havárii, a odstoupení na uklouzané RZ 9. Mimo nominaci startoval s Yarisem Filip Vohnický, který i bez jakéhokoliv tréninku zajížděl pěkné časy, bohužel musel na RZ 5 svůj Yaris konfrontoval s retardérem, a byl nucen odstoupit.

David Sovják

Kategorie RC2

V populární třídě RC2 startovalo hned šest našich posádek. Hned v první RZ ovšem havaroval Michal Vašíček s Fiestou Rally2, a na osmé RZ pak Zdeněk Kubeš s Polem GTI. Nominovanému Michalu Lapčíkovi vystavila stopku RZ 6, kde těsně před cílem poškodil svoji Fiestu, a kvůli zničené převodovce musel z následující rychlostky odstoupit. Bodovaná pozice mu tak v letošní sezoně zůstává, i přes pěkné výkony, bohužel nadále odepřena. Výborné výkony podává Radek Podlas, který černo-zlato-bílou Fabii R5 tentokrát dovezl těsně pod stupni vítězů na krásném čtvrtém místě mezi nominovanými. Na cílové rampě neskrýval nadšení: „No nemám slov, jsem strašně rád jak za sebe, tak za tým, od kterého jsem dostal důvěru nominace pro tento závod. Díky všem za obrovskou podporu!“ Na krásné deváté deváté příčce závod dokončil nadějný talent Dominik Papp, a vysloužil si tak první body v sezóně. Svůj Hyundai i20 R5 dovezl do cíle náročného závodu také Jan Kubeš, jemuž se vyplatilo opatrnější tempo a ve výsledku za sebou nechal mnoho rychlých borců.

Radek Podlas

Kategorie RC3

Na start legendárního Monte se postavil také Jakub Šnajdr, ten ovšem hned na první RZ neuhlídal své Clio R3T, a po havárii musel ze závodu odstoupit.

Kategorie RC4

Mezi slabšími dvoukolkami ve třídě RC4 zabodoval Matěj Fadler, který dokázal zopakovat svůj nejlepší výsledek v sezóně, a dojel si tak pro bronzový pohárek. Třetí byl až do páté rychlostní zkoušky Matějův bratr Jan. Právě na páté RZ ale havaroval, a naděje na dobrý výsledek byla ta tam. Honza ale dokázal zabodovat v závěrečné powerstage, na jejíž start se postavil díky Superally. Za čtvrté místo si vysloužil šest bonusových bodů. Důležitá byla na letošním Monte Carlu volba pneumatik. Naše posádky na své závodní speciály vždy obuly sněhové pneumatiky s hřeby, což se vzhledem dlouhým sněhovým rychlostkám v obou etapách ukázalo jako dobrý tah. Na špatnou volbu pneumatik doplatila na Monte nejedna konkurenční posádka, obzvlášť v kategorii RC4 to byla i některá velká jména.

Matěj Fadler

Kategorie WRC

Už ve druhé rychlostní zkoušce musel vlivem havárie odstoupit Kryštof Fadler, když svůj Focus WRC poslal do svodidel. Náš další závodník se starším Focusem, Petr Vašíček, předváděl v průběhu rally stabilní výkony, a před závěrečnou powerstage mu patřila osmá příčka ve třídě mezi nominovanými. Na poslední RZ však ve velké rychlosti zavadil o kamenná svodidla, a jeho vozidlo odmítlo dojet do cíle. Přestože musel Petr odstoupit, a obdržel tak pětiminutovou penalizaci, ve výsledkové listině klesl jen o jednu příčku, a vyválčil tak šest bodů.

Celkové hodnocení

V bodování týmů jsme tak přeskočili BP RBR Team, a patří nám pátá pozice, což je naše dosavadní maximum. O další body budeme bojovat na začátku února, kdy naše posádky čeká rakouská Janner Rally. Pokud to počasí dovolí, bude se jednat o čistě sněhovou soutěž – jedinou v kalendáři RBR-CUPu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno