SOLIDNÍ TÝMOVÝ VÝKON V POLSKU, NÁROČNÉ PODMÍNKY PROVĚŘILY PŘIPRAVENOST VOZŮ I POSÁDEK

1
546
Kryštof Fadler

Šotolinová Rally Poland otevřela druhou půlku sezony šampionátu RBR-CUP, jakožto dvouetapová soutěž poskytovala závodníkům možnost získat více bodů než obvykle, násobilo se koeficientem 1,5. Hrbolaté tratě se skrytými kameny a rychlými úseky za proměnlivého počasí ovšem znamenaly velmi náročnou soutěž. Naši borci se s ní ale poprali se ctí, a vybojovali do hodnocení týmů skvělých 162 bodů.

Kategorie RC1

S nejnovějšími speciály WRC spadajícími do skupiny RC1 se v Polsku prezentovali David Sovják, Petr Kašpárek a Filip Vohnický. První jmenovaný bohužel už na první rychlostní zkoušce chyboval, a na své Fiestě WRC poškodil chladič. Přestože šlo o drobný kontakt, vůz se Davidovi začal přehřívat, a na druhé rychlostní zkoušce tak byl nucen odstoupit. Na závěrečnou powerstage ovšem nastoupil, a i přes obrovskou konkurenci se mu povedlo vybojovat 3 cenné bonusové body. Druhý nominovaný, Petr Kašpárek, naopak zaznamenal úspěšnou soutěž. V týmové garáži zapracovali mechanici na nastavení jeho Yarisu WRC, a Petr tak svoje výkony posunul zase o krůček dál. V cíli z toho bylo 7. místo ve třídě celkově a šesté mezi nominovanými. Filip Vohnický byl po skvělé první etapě jen o pozici níže než Petr, ve druhé etapě ovšem havaroval, a cíl tak protentokrát nespatřil. Stopku mu vystavil kámen na více než dvacetikilometrové RZ Vieux Moulin – Perrancey.

Petr Kašpárek

Kategorie RC2

Se stejným kamenem konfrontoval svou Škodu Fabii R5 evo také Radek Podlas. Fabie ovšem kontakt zvládla o poznání lépe, a Radek tak dokončil soutěž na skvělém 9. místě ve skupině RC2 (7. mezi nominovanými). V cíli neskrýval úlevu: „Zásadním okamžikem 2. etapy byla chyba na Vieux. Nechal jsem tam nějaký čas, mohli jsme být o jedno místo výš. Ale taky mohlo být DNF.“ O příčku níže figuruje ve výsledkové listině Michal Lapčík taktéž s Fabií R5, a poprvé tak ve skupině RC2 dosáhl na body. Michal díky nezištné pomoci od týmového kolegy Filipa Vohnického před závodem upgradoval sportovní náčiní, a na jeho rychlosti se to pozitivně projevilo. Zbrzdila ho jen nechtěná akrobacie na RZ4, kde mu zpět na kola museli pomáhat diváci. První etapu zdárně dokončili i Dominik Papp, a Zdeněk Kubeš. Dominik ovšem hned v úvodu etapy druhé chyboval, a na okruhové RZ Zeran – Warsaw, kde panovaly opravdu nelítostné podmínky, tak musel předčasně ukončit své působení v soutěži. Zdeněk byl nucen odstoupit o dvě RZ později, a i jeho vůz dovezli mechanici do servisu značně potlučený. v prvním závodním dni byli nuceni odstoupit Michal Vašíček, a Jan Kubeš, oba shodně na druhé RZ.

Kategorie WRC

Se staršími Focusy WRC se po polských šotolinových tratích proháněli Kryštof Fadler, a Petr Vašíček. Petr bohužel body do hodnocení týmů tentokrát nepřispěl, jeho pouť soutěží ukončila havárie ve 13. RZ Vieux Moulin – Perrancey, která dělala letos problémy mnohým závodníkům. Problémy se nevyhnuly ani Kryštofovi, který do závodního vozu naskočil po kratší pauze. Ve druhé etapě Rally Poland Kryštof svůj Focus značně očesal, nicméně soutěž, byť s poškozeným chladičem a bez dveří, úspěšně dokončil, a připsal si tak poslední bodované 10. místo ve třídě WRC.

Kategorie RC3

Se svým Cliem R3T byl v šestém podniku sezóny velmi úspěšný Jakub Šnajdr. Je vidět, že Jakub je v Polsku (jako) doma, soutěž totiž ovládl systémem start-cíl, a poprvé v sezoně si tak připisuje první místo ve třídě RC3.

Jakub Šnajdr

Kategorie RC4

Ve slabší třídě RC4 se jako obvykle prezentovali bratři Jan a Matěj Fadlerovi. Honzovi se hned od startu dařilo, a vyhoupnul se i na první příčku ve třídě před taková jména, jakými jsou Dohnal, Steiner nebo Hrbáček. Ve druhé etapě ovšem tito tři jmenovaní zabrali a Honza raději zvolil jistější tempo. To se mu vyplatilo, do cíle dorazil na skvělém 4. místě (3. mezi nominovanými) a zaznamenal tak nejlepší umístění sezony a slušný bodový příděl. Naopak Matějovi se v Polsku nedařilo tak, jak je zvyklý. Zejména ve druhé etapě chyboval hned v první rychlostní zkoušce, kde ztratil cenné sekundy a rázem se ocitl v souboji s rychle jedoucím Kristianem Jackem. Tomu se pokusil poodjet na již několikrát zmiňované rychlostní zkoušce Vieux Moulin – Perrancey, přemíra snahy ovšem vyústila v kotrmelec a na kola tak Matějovi museli pomáhat diváci. Soutěž ovšem dokončil na slušném 6. místě (5. mezi nominovanými), a i přes problémy tak pokračuje v úspěšné sezoně.

Fados Motorsport se tak z Polska vrací spokojen v čase vydání tohoto článku už pilně trénuje na závěrečný podnik Jihomoravského poháru rally, který se uskuteční o nadcházejícím víkendu v Brně. Na tamější asfaltové tratě vyrazí několik našich želízek v ohni, řada jezdců bude usilovat o ty nejvyšší příčky v bodování šampionátu. Proto nás nepřestávejte sledovat, již v příštím týdnu vám přineseme nejnovější informace a úchvatné fotografie přímo z brněnských rychlostních zkoušek. Na počtenou zase příště!

1 komentář

 1. Fantastic goods from you, man. I’ve understand
  your stuff previous to and you are just too great. I really like what you have acquired here, really like what
  you are stating and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still care for to keep it
  sensible. I can not wait to read much more from you. This
  is really a tremendous site.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno