Prague
Neděle, 17 října, 2021
spot_img

SUVERÉNNÍM VÝKONEM SI PRO PLNÝ POČET BODŮ V ITÁLII DOJEL DAVID SOVJÁK

Již třetím podnikem v řadě byla v minulém týdnu Rally Italy, která se jela v rámci FM Summer Rally. Tato soutěž čítala celkem 7 měřených testů o celkové délce 68,1 km. Na start soutěže se postavilo 118 jezdců a štěstí vidět cíl pak mělo 78 z nich. Tentokrát bylo počasí k jezdcům vlídné a soutěž se odjela kompletně na suchu se 100% zastoupením čistého asfaltu. Pojďme se tedy podívat, kdo tuto soutěž zvládl nejlépe.

Třída RC1

Poté, co cílem prolétl v celkovém čase 38:20.17 Honza Orlita jedoucím s Hyundai i20 Coupe WRC 2020 to vypadalo, že o vítězi soutěže je rozhodnuto. Honza tímto časem nastavil laťku hodně vysoko. Do soutěže ale poslední den výrazně promluvili ještě dva borci, a to Radek Podlas jedoucí taktéž s Hyundai i20 Coupe WRC 2020 a David Sovják jedoucí s konkurenčním speciálem Ford Fiesta WRC 2019. Radek s Honzou od první RZ sváděl nelítostný souboj a po odjetí prvních třech RZ je dělil rozdíl pouhých 0,38 vteřiny! Stejné tempo od začátku soutěže nasadil i David, který však zmiňované dvojici začal po třetí RZ výrazně ujíždět. Radek s Honzou sváděli souboj o vteřinky až do cíle, kde byl nakonec Radek o 7,81 vteřiny rychlejší než Honza a obsadili tak 2. a 3. místo ve třídě a zároveň celkově. Suverénem této soutěže byl již zmiňovaný David Sovják, který oběma borcům ukázal záda a do cíle soutěže si přivezl pohodlný náskok 25,39 vteřiny, a ziskem plného počtu bodů se tak vrátil do boje o celkový triumf v šampionátu.

Třída RC2

Již třikrát v řadě nenašel tento šampionát ve třídě RC2 jiného vítěze než Michala Lapčíka jedoucího se speciálem Škoda Fabia R5 evo. Je nutné podotknout, že Michal svého úspěchu nedosáhl zadarmo. Tentokrát činil jeho náskok v cíli na dalšího v pořadí, jímž byl Alex Soberon jedoucí se speciálem Škoda Fabia R5 evo, pouhých 3,91 vteřiny. Do boje o celkový triumf výrazně promlouval také Daniel Rodriguez a David Janek oba jedoucí se speciálem Škoda Fabia R5 evo. První jmenovaný ale na RZ 6 Šturec havaroval a byl nucený odstoupit. Třetí místo a stupně vítězů tak doplnil se ztrátou 12,44 vteřiny na vítěze David Janek. Michal Lapčík tak po Rally Italy pohodlně kontroluje pozici na čele tabulky ve své třídě!

Třída WRC

Stejný úspěch, a hattrick zažil španělský jezdec ve třídě WRC Juan Marzoa, který ve své třídě opravdu dominuje. I díky tomu, že ovládl 5 ze 7 RZ se mu podařilo do cíle přivést náskok 47,89 vteřiny. Druhým v pořadí byl Dominik Papp, který byl jediný, kterému se podařilo alespoň na dvou RZ Juana porazit. Dominik zažil velmi úspěšnou soutěž a svým rychlým a stabilním výkonem si dovezl pohodlný náskok 47,02 vteřiny na třetího v pořadí Petra Kašpárka. Petr jel celou soutěž velmi vyrovnané časy s Dominikem, ale po chybě na RZ6 Šturec mu byla udělena penalizace za kontakt s divákem. Této Petrovy chyby nedokázal využít Matěj Fadler, a musel se tak spokojit s nepopulární 4. příčkou.

Třída RC4

Při pohledu na celkové výsledky této třídy se zdá, že tady se drama neodehrálo. Opak je ale pravdou! Až do páté RZ nebylo nic rozhodnuto a jezdce na prvním a druhém místě dělilo pouze 2,22 vteřiny! Nakonec suverénně nejlepší výkon odvedl Oscar Garcia jedoucí se speciálem Peugeot 208 Rally4, který si do cíle přivezl náskok neuvěřitelných 3:44,20. Druhé místo ukořistil dosavadní lídr šampionátu Roberto Bernardini jedoucí s vozem Peugeot 208 R2. Pódiové umístnění pak doplnil Xabi Sueiras pilotující Peugeot 208 Rally4, který sice chvíli vedl, ale závěr soutěže nezvládl.

Třída H/A

V této třídě dominovali borci jedoucí se speciály Subaru Impreza GC8 555. Během soutěže se několikrát změnil lídr a o těsné souboje nebyla nouze. Od RZ 5 se však ujmul vedení Jan Kubeš, který udržel svou rychlou a bezchybnou jízdou své vedení až do cíle, kam dorazil s těsným náskokem 4,28 vteřiny na druhého v pořadí. Tím se stal Tom Vaculík. Třetí v pořadí se ztrátou 20,69 vteřiny na vítěze dorazil Václav Volf.

Další soutěží šampionátu je Rally Španělsko, kde na posádky čeká celkem 64,2 ostrých kilometrů rozdělených do devíti rychlostních zkoušek. Těšíme se, že účast bude hojná a o těsné souboje nebude nouze!